Organiskiemēslojumi
Kāpēc jālieto organiskais mēslojums? Pirmkārt, tas mazina vides piesārņojumu, nodrošinot pilnā cikla saimniekošanu. Kas no dabas nācis, dabā atgriežas. Organiskais mēslojums veicina mikrobioloģisko aktivitāti augsnē, palielinot augiem pieejamo barības elementu daudzumu un ilgākā laikā nodrošinot tos ar barības vielām. Rezultātā veidojas spēcīgāka sakņu sistēma, kura nodrošina veselīgākus augus un kvalitatīvu ražu. Ja svaigos kūtsmēslos mēdz būt cilvēka veselībai bīstamie patogeni, kaltētos granulētos mēslos to nav, jo ir iznicināti ar augsto temperatūru ražošanas procesā.
Latvijas dārzeņkopju asociācijas „Latvijas dārznieks” eksperte Mārīte Gailīte
Alpakām un lamām ir trīskameru kunģis (govīm ir četrkameru kuņģis) un gremošanas procesā augu sēklas tiek pilnīgi pārstrādātas, tādēļ spiras nesatur nezāļu sēklas.
Alpaku un lamu mēsli satur samērā daudz slāpekļa, fosfora un kālija organiskā formā. Alpakas kūtsmēslos ir augstākais slāpekļa, fosfora un kālija saturs kā jebkurā citā dabīgā mēslojumā un tie veido perfektu līdzsvaru. Tāpat tajos ir kalcijs, magnijs un sērs.
Šos mēslus var salīdzināt ar lēnās iedarbības minerālmēsliem un precīzi aprēķināt augiem nepieciešamo devu bez riska tos pārmēslot vai piesārņot apkārtējo vidi.
Tiem ir zemāks organisko vielu saturs, nekā citu dzīvnieku kūtsmēslos (govis, zirga, kazas, aitas, u.c.), radot lielāku barības vielu koncentrāciju, kā arī tie uzlabo augsnes tekstūru un ūdens uzglabāšanas jaudu. To zemais organisko vielu saturs ļauj alpakas kūtsmēslus klāt tieši uz augiem, tos neizdedzinot.
To granulas var pievienot augsnē jebkurā brīdī gada laikā un jebkurā augšanas stadijā.